Pretraži u novostima

Na HKS-u predstavljena knjiga doc. dr. sc. Odilona Singboa 'Poraz ljudskosti'

- Kategorija : Novosti

Na Hrvatskom katoličkom sveučilištu u petak 26. siječnja 2024. obilježen je Dan Sveučilišne katedre za teologiju, prilikom čega je predstavljana knjiga doc. dr. sc. Odilona Singboa Poraz ljudskosti. Crkveni nauk u epohi nuklearnog oružja u suizdanju Hrvatskog katoličkog sveučilišta i Kršćanske sadašnjosti. Slavlje je započelo svetom misom u Sveučilišnoj kapeli koju je predvodio mons. Giorgio Lingua, apostolski nuncij u Republici Hrvatskoj, u koncelebraciji s prof. dr. sc. Željkom Tanjićem, rektorom Hrvatskog katoličkog sveučilišta, doc. dr. sc. Krunoslavom Novakom, generalnim tajnikom Hrvatske biskupske konferencije, doc. dr. sc. Odilonom Singboom sa Sveučilišne katedre za teologiju, izv. prof. dr. sc. Tarasom Barščevskim s Katoličkog bogoslovnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu te sveučilišnim kapelanom vlč. Branimirom Jagodićem.

Nakon svetog misnog slavlja u dvorani “Bl. Alojzije kard. Stepinac” održao se svečani akademski čin, gdje je nakon pozdrava rektora i koordinatora Sveučilišne Katedre za teologiju, izv. prof. dr. sc. Zorana Turze, apostolski nuncij Nj. E. mons. Giorgio Lingua održao uvodno predavanje „Doprinos pape Franje ostvarenju mira”. Rektor Tanjić u svojem je govoru zahvalio apostolskom nunciju mons. Giorgiu Lingui na predvođenju svetog misnog slavlja, zahvaljujući mu na njegovom prisustvu u akademskoj zajednici. Rektor se osvrnuo na važnost mira, spomenuvši kako sveti Otac ova izazovna vremena naziva Treći svjetski rat u komadićima koji zahvaća veliki broj ljudi. Rat ima utjecaj na sve, pa tako i na sveučilišne zajednice  poput onih prikazanih na izložbi koju smo otvorili ovih dana o „Neizdanim diplomama“. 

Izv. prof. dr. sc. Zoran Turza u svom govoru je naglasio važnost Sveučilišne katedre za teologiju koja promiče katolički identitet. “Identitet katoličkog sveučilišta bitno je povezan s Isusom Kristom. Osobna povezanost s Učiteljem iz Nazareta jedino je jamstvo očuvanja identiteta, a onda i obnove, revitalizacije i digniteta kako katoličkog sveučilišta tako i Crkve u čijem poslanju katolička sveučilišta participiraju, zaključio je prof. dr. sc. Turza. Riječ je potom pripala Nj. E. mons. Lingui koji je održao kratko predavanje.

Nakon Nuncijevog predavanja održao se okrugli stol  „Pitanje rata iz teološke perspektive“ i promocija knjige doc. dr. sc. Odilona Singboa u izdanju Kršćanske sadašnjosti i Hrvatskog katoličkog sveučilišta Poraz ljudskosti. Crkveni nauk u epohi nuklearnog oružja. Na okruglom stolu sudjelovali su doc. dr. sc. Odilon Singbo s Hrvatskog katoličkog sveučilišta, izv. prof. dr. sc. Taras Barščevski s Katoličkog bogoslovnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu i doc. dr. sc. Marijana Kompes, mag. phil., s Hrvatskog katoličkog sveučilišta.

Docent Singbo u svojem obraćanju zahvalio je “onima koji su svojim znanjem omogućili objavu ove knjige”, na prvom mjestu suizdavačima njegove nove knjige – Kršćanskoj sadašnjosti na čelu s gospodinom Stjepanom Brebrićem, urednici Maji Petranović te svojoj matičnoj ustanovi Hrvatskom katoličkom sveučilištu na čelu s rektorom Željkom Tanjićem. Uz to, ukratko je predstavio strukturu knjige koja se sastoji od pet poglavlja, gdje je istaknuo posljednje poglavlje u kojem pokušava odgovoriti na pitanje “Može li oružje biti u službi mira?”.

Izvanredni profesor Barščevski prikazao je biblijski aspekt knjige Poraz ljudskosti. Crkveni nauk u epohi nuklearnog oružja te se osvrnuo na temu koja je u naše vrijeme, uz pitanje rata, izrazito aktualna, a to su migracije i to pod vidom biblijske perspektive rata i migracija.

Docentica Kompes prikazala je argumentaciju knjige u odnosu na katolički socijalni nauk i pitanje rata te je na temelju socijalnog nauka Crkve, adresirala temu trećeg svjetskog rata te obnove društvenog poretka.

Knjigu potražite u knjižarama i web knjižari Kršćanske sadašnjosti.

Tekst: HKS/KS

Foto: HKS

Podjeli sadržaj