Pretraži u novostima

Nova Kana - Korizmeni ekološki ispit savjesti

- Kategorija : Kana

Korizmeno vrijeme prigodno je za intenzivan rast u vjeri. Poziv na svetost dolazi do izražaja na poseban način, a korizmena Kana svojim prilozima osvjetljava put svjedočeći o tome kako se težnja prema svetosti očituje u mnogobrojnim koracima.

Jedan od alata na putu svetosti jest ispit savjesti. Đurica Pardon piše o korizmenom ekološkom ispitu savjesti u rubrici Putovima cjelovite ekologije. Ekološki problemi postali su dijelom našega svakodnevnog života. Ekološko djelovanje i svijest o potrebi prepoznavanja ekoloških obveza proizlazi iz osnovnih i temeljnih uvjerenja vjernika, pa su na taj način sastavni dio kršćanske vjere.

Josip Grbac u Pitanju sadašnjeg trenutka piše o roditeljstvu na udaru u kontekstu najnovije inicijative europske povjerenice za jednakost u Europskoj uniji, Helene Dalli, prema kojoj bi trebalo osigurati to da „roditeljstvo uspostavljeno u jednoj zemlji članici EU bude priznato u cijeloj Europskoj Uniji“. Grbac se pita žele li nam Europska komisija i njezina povjerenica sugerirati kako je obitelj nekakav „relikt prošlosti“ koji treba eliminirati i prepustiti svakomu neka čini što što hoće, pa i onda kada posljedice takve samovolje pogađaju i djecu.

Jerko Valković pod naslovom Etike umjetne inteligencije piše o sve izraženijem nestanku granica između onoga što se donedavno držalo ljudskim i pripisivalo čovjeku te onoga što se držalo plodom djelovanja tehnike. Situacija nadiruće umjetne inteligencije suočava nas s pitanjima etike algoritama i umjetne inteligencije. O tome je potpisan i dokument Papinske akademije za život i nekih velikih tvrtki koje se bave razvitkom umjetne inteligencije.

Prigodom Svjetskoga dana osoba s Downovim sindromom (21. ožujka), Martina Vuk Grgić razmišlja o Downovom sindromu i Tijelu Kristovom. U kulturi koja, s jedne strane, objektivizira i komercijalizira tjelesno, osobe s invaliditetom pod osobitim su udarom jer će biti ne samo stigmatizirane nego i isključene kao tjelesno nesposobne u ispunjavanju normalnih zadaća i životnih funkcija. No, svačije je tijelo važno i kao takvo ima ono udjela u Kristovu Tijelu. Važna je otvorenost uma pri susretu s osobama s Downovim sindromom, kao i sa svakom drugom osobom različitom od naših očekivanja.

Ističemo intervju s mons. Ivanom Šaškom, našim liturgičarem i pomoćnim biskupom zagrebačkim. S mons. Šaškom razgovarali smo prigodom objavljivanja hrvatskog izdanja Apostolskog pisma pape Franje Desiderio desideravi - o liturgijskoj formaciji Božjeg naroda. Papa se ovim Pismom obraća ne samo biskupima, svećenicima i redovnicima, nego i laicima, u želji da podijeli sa svima »neka razmišljanja o liturgiji, koja je temeljna odrednica za život Crkve.« Tim povodom zamolili smo ga za razgovor i osvrt na sam dokument, njegov značaj i poruku.

Ove, i brojne druge zanimljive članke pronađite u korizmenoj, ožujskoj Kani.

Na Kanu se možete pretplatiti i primati ju svakog mjeseca na svoju adresu za svega 22,00 EUR godišnje e-mailom na pretplata@ks.hr , a tiskano ili eIzdanje omiljene kršćanske revije može se naručiti i pojedinačno.

Podjeli sadržaj