Spoznaje o jestivim korovima
Da na Zemlji nije bilo samonikloga jestivog bilja ne bi bilo ni životinja ni čovjeka
Tema o korovima pretenciozna je stoga što treba objasniti da korova nema, da su ljudi od nekih samoniklih biljaka načinili raslinje kojemu će dati negativan prizvuk. Savršena je Priroda u prapočecima života na planetu Zemlji ponudila pračovjeku raznolike samonikle biljke koje će živjeti u ravnotežnom odnosu jedna s drugom ‒ neke će čovjek (i životinje) jesti, neke će mu biti lijek. O tome postoje dokazi stari više od 23.000 (!) godina. Sve se promijenilo kad je čovjek prešao sa selilačkog na sjedilački način života prije 12.000 godina. Radi komoditeta poželio je u blizini imati korisnije biljke i počeo se boriti protiv onih od kojih je imao manje koristi ‒ upravljanje Prirodom je otpočelo, prvotna ravnoteža je zanavijek narušena.
Čovjek je ogradio okućnicu, postao njen vlasnik. Navika da uništava ono što mu smeta i želja da zaštiti vlasništvo postala je okosnica svih budućih sukoba. Današnja čovjekova predodžba o korovima je da uglavnom smetaju usjevima, da njihov pelud izaziva alergije, da su neki otrovni i da ih treba uništavati. Treba se upitati kako to da je pelud korova tek zadnjih desetljeća postao alergeničan i koju ulogu pritom ima zagađenost zraka?! Koju tajnu kriju korovi? Većina korova sadrži brojne fitokemikalije koje ih čine ljekovitima i hranjivima, ali i otpornima na sve nepogode. Da bi čovjek iskoristio njihovu ljekovitost i jestivost treba ih dobro poznavati i razlikovati od onih korova koji su stvorili otrovne fitokemikalije u svrhu zaštitite od svih koji ugrožavaju njihov opstanak.
Mnogima je poznata biblioteka od 73 knjige, zvana Biblija, iz koje se već tisućama godina iščitava sva Mudrost svijeta. U njoj se o korovima i usjevima ‒ pšenici i ječmu ‒ piše i u doslovnom, ali i u metaforičkom smislu, kao o odnosu između zlih i dobrih ljudi, o trajnom odnosu između Zla i Dobra. Doslovno poimanje važno je botaničarima, povjesničarima i arheolozima, a metaforički smisao ima korist za svakog čovjeka ali i sveopću korist. Korovi poput ostaloga, samonikloga jestivog bilja bogati su mineralima, mikroelementima, vitaminima i fitokemikalijama koji usporavaju starenje i sprečavaju razvoj nekih bolesti.